اخبار شبکه

دکتر آزاده جولایی در گفت و گو با شبکه ملی سرطان

هر روز در بدن ما هزاران بار تقسیم سلولی اتفاق می‌افتد موها بلند می‌شود ناخونها بلند می‌شوند سلول‌های مخاطی و سلول‌های مغز استخوان از بین می‌رود و سلول‌های جدید جای‌شان را می‌گیرد. برای تمام این اتفاقات یک نظم خودکار وجود دارد که بدون هیچ اختلالی سلول‌های جدید به وجود می آید. هر موقع این نظم از بین برود ما با چیزی به عنوان سرطان روبرو می‌شویم. سرطان دو گروه دارد، سرطانی که در بچه‌ها هست و سرطان بزرگسال. بیش از ۱۰ برابر سرطان بچه‌ها سرطان بزرگسالان داریم. که به طور خاص ارتباط دارد با سن سلول و پیر شدنش. بنابراین سرطان مسئله جامعه مسن است. وقتی انقلاب کردیم در کشورمان میانگین سن چیزی زیر 20 سال بود و الان میانه سنیمان به 32 رسیده پس اگه می‌بینیم موارد سرطان زیاد شده بیانگر این است سطح بهداشت کشور بالا رفته و امید به زندگی در کشور بیشتر شده، کشور به سمت مسن شدن می‌رود مسلمه که تمام بیماری‌های میانسالی مثل فشار خون، سرطان، دیابت دارند خودشان را نشان می‌دهند.

علاوه بر این پیرشدن سلولی عوامل خارجی هم تاثیر دارد. ارتباط بین سیگار و سرطان، ریه و حنجره را می‌دانید؟ غذای مانده و دودی و سرطان مری و معده را می‌دانید؟ ارتباط ویروس پاپیلون و دهانه رحم را می‌دانید؟ اما بعضی سرطان‌ها هیچ رابطه علت و معلولی وجود ندارد به جز پستان!

سرطان پستان، یکی از همین سرطان‌ها است. که به طور مشخص ارتباط دارد با جنسیت زنان و ۹۹ درصد موارد در خانم‌ها دیده می‌شود. بالا رفتن سن یعنی هر چه سن بالاتر می‌رود  احتمال ابتلا به سرطان پستان بیشتر می‌شود. یک باور غلطی که اگر کسی  در خانواده سابقه‌ای از سرطان پستان وجود ندارد مبتلا به سرطان پستان نمی‌شود این باور غلط را کنار بزاریم هر خانمی در هر سنی مجرد یا متاهل با سواد یا کم سواد، فارس، ترک، لر، کرد، ترکمن، بلوچ، و… می‌تواند به سرطان پستان مبتلا شود. اینکه کسی ازدواج کرده باشد چه نکرده باشد، بچه داشته باشد یا نداشته باشد، حامله باشد یا شیرده، دلیل نمی‌شود که به سرطان پستان مبتلا نشود. مسلما اگه کسانی که در خانوادشان مبتلا به سرطان دارند باید بیشتر مراقبت کنند تا مردم عادی.

چرا می‌خواهیم روی سرطان پستان تکیه کنیم؟ به خاطر مسائل جمعیتی که داریم. سرطان پستانی که در 99 درصد در خانم‌ها دیده می‌شود، شایع‌ترین سرطان هست. نه تنها در زنان ایرانی بلکه در کل جمعیت ایران. علت این مسئله  جمعیت 20 میلیونی دهه شصت که امروز از مرز 30 سالگی گذشته و کم کم از مرز 40 سالگی هم می‌گذرد. چون سرطان پستان از بیست و پنج سالگی شیب افزایشش اتفاق می افتد.

برای سرطان پستان پیشگیری وجود ندارد. مثلا اگه کسی سیگار نکشد به طور معمول ابتلا به سرطان ریه کاهش پیدا می‌کند یا اگر در معرض آفتاب نباشد یا از کلاه استفاده کند یا از کرم‌های ضدآفتاب استفاده کند خطر ابتلا به سرطان پوست کم می‌شود.

ولی هیچ راهی نداریم خطر ابتلا به سرطان را کاهش بدهیم. که زود تشخیص داده بشود. اما به طور کامل درمان می‌شود. این نکته بسیار مهم، قابلیت درمان پذیری سرطان پستان است. چون بعضی از سرطان‌ها مثل سرطان لوزالمعده حتی به طراح گوشی آیفون هم رحم نکرد و علیرغم ثروتی که داشت نتوانست جلوی آن را بگیرد.

چند تا نکته است که باید رعایت بکنیم، نکاتی که برمی‌گردد به آگاهی ما، تاکید می‌کنم از سابقه‌ای که ما از آگاهی زنان ایرانی داریم و نتایج بسیار خوبی که گرفتیم با آگاهی زنان ما نسبت به اهمیت شیر مادر و رواج به اصلاح شیر مادر در کشورمان و حذف تغذیه نوزاد با شیر خشک که اثر بسیار خوبی هم داشت. بچه هم تقویت سیستم ایمنی و جلوگیری از عفونت‌هایی به ویژه دستگاه گوارش داریم. چیزی که ما داریم در رابطه با واکسیناسیون اهمیت آگاهی زنان و پوشش ۹۹ درصدی واکسن سرطان پستان شایع‌ترین سرطان در کشورمان است.

نکته دوم این که بدانیم هر کسی در خطر ابتلا به سرطان پستان است و اینکه سابقه خانوادگی نداریم دلیل نمی‌شود که به سرطان پستان مبتلا نشویم. چون اکثر مواردی که به سرطان پستان مبتلا می‌شوند هیچ سابقه خانوادگی ندارند.

سوم شناخت علائم سرطان پستان از طریق مشاهده و لمس.

نکته چهارم اهمیت معاینه و خود مراقبتی با معاینه ماهیانه روز هفتم تا دهم از شروع قاعدگی، ما اینجوری 12 بار در سال می‌توانیم از سلامت خود مطمئن شویم و اگر در معاینات چیزی پیدا کردیم تکثیرش نکنیم و به جراح پستان مراجعه کنیم.

 

 

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید